+420 775 760 500
Zásilky expedujeme také na SLOVENSKO. We ship to all European countries.

Jaké vybrat střelivo do vzduchovky?

Nad každým skvělým střelcem vzduchovky visí otázka, jaké střelivo použít. Při výběru správného typu střeliva je třeba vzít v úvahu řadu faktorů, které mohou ovlivnit přesnost, dostřel a výkon střely. Střelivo je klíčovým prvkem každé vzduchovky, a proto je důležité pečlivě zvážit, jaký druh střeliva by se pro vaši konkrétní potřebu nejlépe hodil.

V našem článku "Jaké vybrat střelivo do vzduchovky?" vám přinášíme ucelený průvodce výběrem střeliva, který vám pomůže zorientovat se v rozmanitosti dostupných možností. Od klasických diabolek až po speciální střelivo určené pro specifické účely, odhalíme vám tajemství za každým druhem střeliva.

 

1. Hmotnost diabolek

Hmotnost diabolek je prvním faktorem, který je třeba zvážit. Obecně platí, že lehčí diabolky jsou vhodné pro nižší rychlosti, zatímco těžší diabolky jsou vhodné pro vyšší rychlosti. To proto, že lehčí diabolky jsou obvykle rychlejší, ale mají menší účinnost na delší vzdálenosti. Těžší diabolky jsou pomalejší, ale mají větší hmotnost a jsou tak stabilnější při střelbě na delší vzdálenosti.

Špičaté

 

2. Tvar diabolek

Dalším faktorem, který ovlivňuje výkon diabolek, je jejich tvar. Diabolky jsou k dispozici v mnoha různých tvarech a to:

 

Půlkulaté

Půlkulatá hlavička

Tento tvar je optimální pro střelbu na větší vzdálenosti venku. Diabolky s půlkulatou nebo kulatou hlavičkou jsou vhodné i pro destrukční střelbu či pro lov. Pokud se týká přesnosti, poskytuje velmi stabilní výsledky, avšak závisí to na výrobci a typu, který vyberete. V obecnosti se jedná o nejlepší volbu pro vzdálené terče nebo o nejlepší univerzální volbu, pokud není nutné dosáhnout přesných zásahů na terč.

Ploché

Plochá hlavička

Diabolky s plochou hlavičkou jsou dokonalé pro terčovou střelbu na kratší vzdálenosti. Po zásahu do papírového terče zanechává téměř dokonalé kolečko, což usnadňuje určení přesnosti trefovaného místa. Proto se také používá při závodní střelbě na 10 metrů u federace ISSF i na olympijských hrách. Ačkoliv mají diabolky tohoto typu na delší vzdálenosti horší balistickou křivku kvůli většímu odporu vzduchu, dokázaly se i přesto levnější diabolky prokázat jako velmi přesné. Celkově je toto nejlepší volba pro střelbu na kratší vzdálenosti (do 15 metrů).

Lovecké

Diabolky na lov

Klasické diabolky s půlkulatou hlavičkou jsou často používány pro lov, jelikož ideální lovecké diabolky jsou ty, co jsou přesné a spolehlivě trefí cíl. Existují také speciální diabolky s expanzní dutinkou, polymerovými hroty a jinými modifikacemi pro větší zničení cíle, ale je důležité si ověřit jejich přesnost. Lov vzduchovkou může být v některých zemích omezený nebo zakázán, proto je nutné být obeznámen s místními zákony. Tyto diabolky se také mohou hodit pro destrukční střelbu. Pokud plánujete používat diabolky ve zásobnících, je důležité se ujistit, že se do nich vejde, jelikož některé zásobníky mohou být příliš krátké.

Špičaté2

Špičatá hlavička

Diabolky se špičatou hlavičkou jsou schopny efektivně odolávat proti větru s nižší ztrátou energie a umožňuje tím plochou trajektoru, ovšem její přesnost není na úrovni klasické půlkulaté hlavičky. Díky svému tvaru je také velmi penetrantní, což znamená, že při střelbě do lapače nebo na domácí střelnici se pravděpodobně rychleji poškodí.

 

3. Materiál diabolek

Diabolky jsou vyrobeny z různých materiálů, jako jsou olovo, slitiny, plast a další. Olověné diabolky jsou nejpopulárnější a mají vysokou hmotnost a dobrou stabilitu v letu. Slitiny diabolek jsou obvykle lehčí a rychlejší, ale mají menší účinnost. Plastové diabolky jsou nejlevnější a mají nižší hmotnost, ale jsou méně přesné a mají menší účinnost.

Materialy

 

Použití

4. Účel použití

Posledním faktorem, který je třeba zvážit, je účel použití. Pokud chcete použít diabolky pro trénink a zábavu, můžete zvolit levnější a méně přesné diabolky. Pokud však chcete diabolky použít k loveckým účelům nebo k závodům, měli byste investovat do kvalitnějších diabolek s vyšší přesností a účinností a to například do diabolek značky JSB. Pokud nemáte extrémní nároky na přesnost a kvalitu, tak diabolky Gamo a Umarex jsou skvělou volbou. Tyto značky jsou často používány a nabízejí skvělý poměr cena/výkon.

Dalšími faktory, které mohou ovlivnit výběr diabolek, jsou typ a výkon vaší vzduchové zbraně. Ne všechny diabolky jsou vhodné pro každou zbraň, a tak je důležité zkontrolovat, jaké typy diabolek jsou doporučené pro vaši konkrétní zbraň. Je totiž možné, že vzduchovka kalibru 4,5 mm od firmy Ekol nebude mít totožnou hlaveň jako vzduchovka firmy Umarex. Proto máme v nabídce střelivo kalibru 4,5 mm, 4,51mm nebo 4,52 mm. Pro tyto případy doporučujeme zakoupit testovací sadu, díky které zjistíte, jak velké diabolky potřebujete pro svou zbraň.

Diabolo JSB Match TEST pro pistoli .177
Diabolo JSB Exact Heavy 500ks cal.4,52mm
Diabolo Umarex Cobra 500ks cal.4,5mm

 

Diskuze